4 Ocak 2018
35 okunma

Blockchain Tabanlı Akıllı Şebekeler Geliştiren LO3 Energy’ye Siemens’ten Yatırım

Siemens, blockchain tabanlı akıllı şebekelere odaklanan bir girişim olan LO3 Energy‘ye yatırım yapacağını açıkladı. Yatırımın amacının yerel enerji ticaretinin yönetimini kolaylaştırabilmek olduğunu belirten Siemens, yatırımın miktarı veya LO3’ün değerlemesine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

2016 yılında Brooklyn’de yerel akıllı şebeke kurabilmek için bir ekip geliştirmeye başlayan LO3, Siemens ile ilişkilerini başlatmıştı. Bu sistem, çatılarında güneş panelleri olan evlerin enerji alım-satımını sağlayabilmek için tasarlanmış bir sistem.

Bu sistemi sayesinde ev sahipleri, çatılarına kurulan bir sayaç ile diledikleri saatlerde diledikleri enerji türünün alım-satımını yapabiliyor, hatta belirli zamanlarda hangi cihazın ne kullanacağını da belirlemek mümkün hale geliyor. LO3 sistemi tüm bu sürecin yönetilmesini sağlıyor ve aynı zamanda bu verileri de kullanmayı amaçlıyor.

LO3’ün asıl amacı blockchain teknolojisini kullanarak sistemini uçtan uça otomatikleştirmek ve gerçek zamanı bir uygulamaya dönüştürmek. LO3 CEO’su Lawrence Orsini, 2000’li yıllarda Kaliforniya’da enerji piyasasının manipüle edildiğine değinerek merkezi olmayan bir teknolojinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

LO3 blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor ama aynı zamanda ICO’lar sonucu çıkan bir çok kripto para, büyük para sahipleri tarafından kolaylıkla manipüle edildiği için diğer yeni teknoloji şirketlerinin yaptığı gibi bir ICO düzenlemeyi düşünmüyor ve bu sistemin kendi para birimi üzerinden yürümesinin doğru olmayacağını düşünüyor.

Bireysel olarak üretilen enerjinin şebekeye dahil edilmesinin engellenmesi, şirketin önündeki önemli engellerden biri ve Türkiye’de de dahil olmak üzere bir çok ülkede elektrik dağıtıcıları bireysel üretimin yaygınlaşmasına karşı çıkıyor. Amerika’da da bazı şirketler bu durumdan şikayetçi olsa da elektrik üreticileri ürettikleri enerjiyi kendi aralarında satabilir ve LO3 sistemi tüketicilerin kontrolü geri almasını sağlayabilir.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab