27 Şubat 2018
25 okunma

Bilim ve teknoloji odaklı çalışmalar gün geçtikçe ivme kazanmaya ve insanlığın sorunlarına çözüm üretmeye devam ediyor. Son olarak, deri üzerine yerleştirilen ultra ince LED ekran geliştiren araştırmacılar bilimin sınırlarını bir kez daha zorladı.

Hayatımızın neredeyse her noktasında kullanılan teknoloji, sağlık sektörüne de inovatif ve pratik katkılar sağlıyor. Bu anlamda son olarak Elektronik Cilt çalışmalarında önemli bir gelişme kaydedildi. Tokyo Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen sistem sayesinde sağlık verileri cilt üzerine yerleştirilebilen LED ekran vasıtasıyla görüntülenebiliyor. Böylece gösterilen sağlık verileriyle kişilerin fiziksel problemleri de tespit ediliyor. Geliştirilen e-cilt sistemi kalp atışı gibi hayati işlevlerin değerlerini ölçüp ekranda gösterebiliyor.

Derinin hava almasına da imkân veren bu tasarım, gerilebilir kablolama sayesinde vücut ile bir bütün halinde hareket edebiliyor. Ayrıca e-cilt üzerinde bulunan sensör, akıllı telefonlarla eşleşebilir ve bilgiyi buluta iletebilir.

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde e-cildin daha güvenilir, ölçeklendirilmiş ve geniş yüzey alanlarıyla uygulanabilir olması planlanıyor. Bu çalışmayla özellikle evde bakımı olan hastaların ailelerine, verileri anlık takip etme imkânı sunulacağından e-cilt sisteminin söz konusu kişiler için faydalı olacağı belirtiliyor.

 

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab