18 Aralık 2017
28 okunma

Falcon 9 İkinci Kez Uluslararası Uzay İstasyonuna Geldi

Elon Musk’ın göz bebeklerinden SpaceX, her yeni görevde bir başarıya daha imza atıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bir kargo taşıma operasyonuna çıkan şirket, Falcon 9 roketini yine başarıyla indirdi.

Falcon 9, uyduların ve Dragon uzay aracının yörüngeye güvenilir şekilde taşınması için SpaceX tarafından tasarlanan ve üretilen iki aşamalı bir rokettir. Bu roketin bir diğer önemli detayı ise daha önceden kullanılmış olması. Bu da tarihte bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Tarihte ilk defa daha önce kullanılan bir roketin tekrar kullanılmasına ek olarak, başka bir görevde kullanılan bir uzay aracının da yörüngeye bırakılması bu operasyonu çok daha önemli bir hale getirdi. CRS-13 operasyonunda Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyan Dragon uzay kapsülü ilk kez 2015 yılında kullanılmıştı.

Bu görev her açıdan bir başarı hikayesi aslında. Şirketin, tekrar kullanılabilir roketlerinin NASA tarafından bu kadar önemli bir görevde kullanılması son derece önemli. Bu hem bilim tarihi için bir kilometre taşı, hem de yeniden kullanılabilir teknolojilerin ne seviyeye gelmiş olduğunun en büyük işaretlerinden biri oldu.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab