16 Mart 2018
9 okunma

Google geçtiğimiz Ekim ayında San Francisco’da düzenlediği basın toplantısında tanıttığı birçok yeni ürünle beraber ‘Clips’i de tanıttı. Google Store, Best Buy, B&H, ve Verizon üzerinden 249 dolara satışa sunuldu.

Evcil hayvanlarınızın veya çocuklarınızın fotoğraflarını çekmeye çalışırken ne denli zorluklarla karşılaştığınızı tahmin edebiliyoruz. Odağın sabit durmaması sebebiyle meydana gelen kaymalar, kendinizi fotoğrafa selfie dışında dahil edememeler hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük sorunlardan sayılabilir.

Google, ürünü mümkün olduğunca basit hale getirmek için cihazda meydana gelen karmaşık yapay zeka ve makine öğrenimine yapılan atıfları “akıllı kamera” olarak adlandırıyor. Cihaz tanıdık yüzleri tanımlayabiliyor ve kaydettiklerini hareketsiz görüntülere dönüştürüp GIF haline çevirebiliyor. Clips’in en ilginç yanı ise yüzleri tanıdığı için neyi kaydedeceğine kendi kendine karar veriyor olması. Kısacası Clips’leri yapay zekayla çalışan GoPro’lar olarak da düşünebiliriz. Bu da Dave Eggers‘ın “Silikon Vadisi distopyası” olarak adlandırabileceğimiz The Circle kitabını akıllara getiriyor.

Fakat; Clips, görüntü kalitesi çok iyi olmadığı için hayat boyu kullanılabilecek bir kamera değil. Üstelik 249 dolarlık bir fiyat göz önünde bulundurulduğunda pek bütçe yanlısı olmadığını anlayabiliyoruz. Bu arada Clips, hem Android hem IOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab