27 Aralık 2017
34 okunma

İnsan 2.0 : Beyin Çipleri Gerçek Mi Oluyor?

Sinirbilimi şirketi Kernel’in kurucusu ve CEO’su Bryan Johnson, insan aklının sınırlarını genişletmek istiyor. Bunu nöroprotez ile yapmayı planlıyor; zihinsel işlevleri geliştirebilen ve bozuklukları tedavi edebilen beyin büyütme. Basitçe söylemek gerekirse, çekirdek beyine bir çip yerleştirmeyi umuyor.

Bu uygulamanın nasıl sonuçlar doğuracağı ve hatta ihtimali bile sorgulansa da Bryan Johnson’un bu fikri büyük değişimlere sebep olabilir gibi duruyor.

Johnson, “Umudumuz, 15 yıl içinde beynimizle etkileşime girecek güçlü araçlar yaratmak” diyor ve bunun yanı sıra öğrenme hızımız, hayal gücümüz ve sevme kabiliyetimiz artırılabilir mi? 10 boyutlu bir gerçeklikte yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlayabilir miyiz? Nörolojik hastalık ve işlev bozukluğu iyileştirilebilir veya tedavi edilebilir mi?” sorularına cevap arıyor.

Babasının ve kendinin zihinsel sağlık problemlerinden yola çıkan Johnson, toplumun Kernel’in çalışmalarına şüpheci yaklaşımını anlayabildiğini fakat “herkesin eşit bilgiye, yetenek geliştirme imkanına ve öğrenme kapasitesine sahip olduğu” daha iyi ve eşit bir toplum oluşturma potansiyeline sahip olduğunu belirtiyor.

Johnson bunu bilişsel evrim için “gerekli bir araç” olarak tanımlıyor ve fikrini büyütmeyi planlıyor.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab