27 Aralık 2017
44 okunma

İyimser Abla ile Tanışın

Girişimin çıkış noktası, kurucusu Sevgi Ceyda Şairoğlu Sezginer’in, üniversite döneminde araştırmaya başladığı ülkemizde %30’lar oranında olan kadınların iş gücünde katılımı konusu olmuştur. Kasım 2017 TÜİK verilerine göre ülkemizde her 3 kadından sadece 1’i çalışma hayatında yer alıyor ve bu oranı arttırmak adına ne yapılabilir diye sorgularken bir yandan da çevresindeki kadın istihdamını destekleyen projeleri gözlemliyor ve desteklemeye çalışıyordu. Bunun yanı sıra çalışma hayatında geçirdiği yılbaşı ve bayramlarda çalıştığı kurumdan hediye olarak her seferinde çikolata almış  ve “Çikolata yerine bir bayram, Polatlı’dan Nilüfer Abla’nın pancar pekmezini ya da Seferihisar’dan Emine Teyze’nin sakızlı tarhanasını tatsak?” fikrinden yola çıkarak bu yolculuğa başlamıştır.

Anadolu’nun dört bir köşesinde yer alan kadın kooperatiflerini daha detaylı araştırmaya başlayan, ürünleriyle ilgili bilgi toplayan, şirketlerin çalışanlarına sunabileceği, ilgi çekici, lezzetli paketler oluşturan Sezginer, bir yandan devam eden şirket temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrası İyimser Abla bugünkü aşamaya getirdi.

Bu süreçte gözlemlenen bir diğer önemli nokta ise doğal ve yöresel ürünlere artan ilgi oldu. Kurumsal şirketlerde artık toplantılarda bile kuru pasta, tatlı/tuzlu ikramı yerine meyve, kuru meyve ve sağlıklı kuruyemişler tercih ediliyor. Çikolata ya da lokum paketleri yerine sağlıklı beslenmenin önem kazandığı günümüzde, şirket çalışanları da doğal ürünleri tercih ediyor ve yöresel ürünleri tatmak istiyor.

Sezginer, İyimser Abla’nın hedeflerini, ülkemizdeki kadın kooperatiflerinin kapasitesini güçlendirerek ve yeni kadın kooperatiflerinin kurulmasını destekleyerek kadın istihdamına katkıda bulunmak ve özel sektörde kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin gelişmesine destek ve ortak olmak şeklinde tanımlıyor.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab