4 Ocak 2018
28 okunma

Modanın Geleceği Biyo – Üretim ile Şekilleniyor!

Group Parley for the Oceans, okyanusların ve denizlerin temiz kalması, atıklarla yok edilmemesi için, Biofabricate ile doğada plastiğin yerine geçebilecek bir madde aramaya başladı.

Uzun vadede doğaya ve yaşam alanlarımıza oldukça zarar veren plastik, günlük hayatımızda geniş bir yere sahip. Kar amacı gütmeyen çevre kuruluşu Parley for the Oceans, sürdürülebilir bir hayat yaşamak için hem tasarım hem de moda endüstrisini değiştirebilecek bir atılım yapmayı planlıyor.

Kuruluş, geçtiğimiz dönemde Adidas’ın ikon koşu ayakkabısı Ultra Boost’un 3 modelini geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretmek ile ilgili ortak bir proje yönetti ve bu fikirle yola çıkarak, plastiğe alternatif kullanılabilecek maddelerin arayışına girdi.

Biyoloji, teknoloji ve tasarımı birleştirerek kaynağını doğadan alan materyaller  bulmayı hedefleyen Biofabricate, hayvan hücreleri, yosun ve bakteri bileşenleri ile materyaller üretmek için çalışmalar yapıyor.  Bu materyaller, ürün tasarımında ya da kıyafet ve aksesuar üretiminde kullanılabiliyor. Kuruluş ile birlikte çalıştıkları şirketlerden Bolt Threads, örümcek ipeğinden tasarlanmış aksesuarlar üretmiş ve üretildiği anda ürünlerin hepsi tükenmişti.

Kuruluşun bir diğer hedefi, plastik gibi materyallerin okyanus ve dünyaya olan zararları konusunda tüm markalar ve tasarımcıları bilinçlendirmek ve dünyayı biyo-üretim konusunda bilinçlendirmek.

Önümüzdeki günlerde bu çalışma kapsamında, moda ve tasarımda “sürdürülebilirlik” penceresinin daha da fazla aralaması ve günlük yaşamımızda kullanacağımız eşyaların materyallerinde büyük bir değişimin olması söz konusu.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab