4 Ocak 2018
30 okunma

Nanofabrikatörler ile Birlikte Dünyamız Kökten Değişiyor!

Bilim tarihçisi ve yazarı James Burke, en erken 2042 yılında olmak üzere 21. yüzyılın ortalarında dünyamızı yeniden şekillendirecek nanofabrikatör‘ adı verilen yeni makineler üretileceğini söylüyor.

Aynı ilk bilgisayarlarda olduğu gibi başlangıçta büyük olması ön görülen bu fabrikalar, zamanla bir masaya sığabilecek boyuta gelecekler. Bu makinelere su ve toprak gibi çeşitli ham maddeler konacak ve geri kalan işlem nanofabrikatöre bırakılacak. Evleri kaplayan esnek fotovoltaik panellerden enerji alan makine, ham maddelerle atom seviyesinde oynayarak onları moleküllerine ayıracak ve istediğiniz herhangi bir şeyi üretecek. Bu bir yiyecek, bilgisayar veya sevdiğiniz bir sanatçının ilk albümünün bir kopyası bile olabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ham maddeleri bulup üretim için taslak sağlayabilmek.

İnanması güç bir durum olsa da, son yıllarda üç boyutlu yazıcı teknolojisinde yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurunca imkansız olduğunu söyleyemeyiz. İzleyicilere çeşitli teknolojilerin tanıtıldığı Tomorrow’s World adlı BBC programını sunan Burke, nanofabrikatörün dünyayı kökten değiştirecek bir teknoloji olacağı fikrinde yalnız değil. Birçok kişi tarafından nanoteknolojinin babası olarak kabul edilen Eric Drexler, 1990’lı yıllarda moleküler birleştiriciler ve maddeyi değiştirerek nano seviyede molekül üreten makineler hakkında birçok makale yazdı.

  1. yüzyılın en ünlü fizikçilerinden Richard Feynman, 1959 yılında daha sonradan Drexler’a ilham verecek bir konuşma yaptı. Feynman’ın ‘Plenty of Room at the Bottom‘ adlı konuşması, tek başına hareket eden atomların olduğu bir dünyanın mümkün olabileceğini öne sürüyordu. Bu durum molekül üretmekten çok daha zor olarak düşünülse de, bugüne kadar hiç kimse bu tür makinelerin fizik kurallarına aykırı olduğunu kanıtlayamadı.

İstediğiniz her şeyi üretebileceğiniz bu tür bir makinelere sahip olmak, bütün ihtiyaçlarımız için gereken şeylerin sadece ham madde ve ışık olması dışında artık açlık gibi toplumsal sorunların da ortan kalkmasına neden olacak. Aynı şekilde, elinizde bir reçete ve nanofabrikatör olduğu sürece ilaç bulamama konusunda da endişelenmeye gerek kalmayacak. Toprak, biraz hava ve belki biraz da biyokütleden karbon, hidrojen, nitrojen, fosfor ve sülfür, elde etmek mümkün. Bu elementlerle insülin, parasetamol ve belki biraz daha güçlü ilaçlar üretilebilir.

Aynı zamanda günümüzdeki ekonomik, siyasal ve sosyal sistemlerle ilgili Burke, “Böyle bir gelişme şu an sahip olduğumuz ekonomik, sosyal ve siyasi sistemi yok eder. Çünkü bütün bunlar anlamsız hale gelir. Bütün kurumlar, değer yargıları ve hayatımızın bütün alanları ‘yetersizlik’ ile herhangi bir şeyin sonsuz olmaması sorunuyla şekillendirilmiş durumda. Nanofabrikatör gibi bir makine sayesinde bu sosyal kurumların hiçbirine ihtiyaç kalmaz.” diyor.

Diğer bir deyişle, eğer nanofabrikatörler inşa edilirse, artık var olmayan sorunları çözmek üzere geliştirdiğimiz sistemler ve dünya yapısı ortadan kalkacak. Bu da, içinde yaşadığımız dünyadan çok daha farklı bir dünyaya doğru geçiş yapacağımız anlamına gelmekte.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab