22 Mayıs 2019
26 okunma

Spotify Akıllı Araç Asistanını Test Etmeye Başlıyor

Spotify’ın ilk donanım cihazı olacak asistan, kullanıcıların araba kullanırken, ellerini kullanmadan Spotify aracılığıyla müzik dinlemelerine yardımcı olacak.

Spotify sesle kontrol edilebilen akıllı araç asistanını yakında test etmeye başlayacak. Şirket bu araçla birlikte, insanların araba kullanırken Spotify’ı nasıl dinlediklerini öğrenmeyi planlıyor. Test kullanımı dahilinde bazı Spotify Premium kullanıcıları cihaza ücretsiz sahip olabilecek.

İsmi ‘Car Thing’ (Araba Şeyi) olarak belirlenen cihaz, araçların 12 voltluk çıkışına (otomobil çakmağı bölümüne) takılıyor ve Bluetooth aracılığıyla hem arabaya hem de telefona bağlanabiliyor. Cihazın aktive olması için ‘’Hey Spotify’’ demek yeterli; cihaz aktive olduktan sonra yine konuşma aracılığıyla istenilen komutu yerine getirebiliyor.

Bir tarafında daire şeklinde bir ekranı olan Car Thing, bu ekranda çalan şarkıyla ilgili bilgi veriyor. Cihazın diğer tarafında ise şarkı listelerinin ayarlanmasına yarayacak bir takım butonlar yer alıyor. Önümüzdeki haftalarda test aşamasına geçecek cihaz, şimdilik sadece ABD sınırları dahilinde kullanılabilecek.

Car Thing’in şirketin Spotify kullanıcılarının arabada müzik dinleme alışkanlıklarını takip edecek bir cihaz olarak gördüğünü söyleyen şirket, cihazın ilk donanım ürünleri olmasına rağmen donanım dünyasına daha fazla girmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını, asıl amaçlarının dünyanın en iyi müzik dinleme platformu olmak olduğunun altını çiziyor.

Yine de şirkete yakın kaynaklardan öğrenildiğine göre Car Thing dışında Spotify, Voice Thing ve Home Thing isimlerini de tescilletmiş durumda ki bu da şirketin evlerde çalışacak akıllı bir cihaz üzerinde daha çalıştığının ipucu olabilir.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab