28 Aralık 2017
25 okunma

Türkiye-Japonya Ortaklığıyla Elektrikli Otomobil Geliyor!

Türk ve Japon akademisyenler tarafından hayata geçirilmesi planlanan elektrikle çalışıp, yerde ve havada giden otomobil projesinin 2020 yılında hizmete girmesi hedefleniyor. Nişantaşı Üniversitesi; Nagasaki University ve Nagasaki Institute of Applied Science ile iyi niyet anlaşması imzaladı; Tajima Motor Corporation ve Isahaya Electronics Corporation firmaları ile görüşmeler başladı.

Nişantaşı Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öncülüğünde geliştirilen ve SORA Project adı verilen teknoloji ilki projede havada ve yerde gidecek olan ve pilotsuz uçabilecek olan araçların, çevre dostu olarak üretilmesi hedefleniyor. Yüksek verimliliğe sahip, enerji tüketimi düşük, yüksek menzilli yeni nesil elektrik motorları olan araçlar geliştirilecek. Ulaşım, arama kurtarma, ambulans gibi çeşitli görevlerde kullanılacak araçların insansız olarak, verilen adreslere gidebilmesi de hedefleniyor.

Projeye ön yatırım olarak yaklaşık 5 milyon dolar tutarında yatırım yapılacak. Projenin ilerleyen aşamalarında ise Türkiye’den Ar-Ge, Sivil Havacılık ve Teknoloji alanında çalışmalar yapan kamu kurumları ve özel kurumların da projede yer almaları bekleniyor.

Nişantaşı Üniversitesi Kurucusu Levent Uysal; “Bizim kuruluş amaçlarımız arasında öğrencilerimizi geleceğe ve geleceğin teknolojilerine hazırlamak, her türlü alanda ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil edecek, dünyaya değer katacak insanlar yetiştirmek yer alıyor. İşte bu amaç doğrultusunda geleceğin mesleklerine, yeni teknolojilere yatırım yapıyor, dünyada ilklere imza atmak için çalışıyoruz. Neotech Kampüs’ün ilk projesi olarak SORA Projesi ile dünyada kullanılmamış bir teknolojiyi ülkemize getiriyoruz. Amacımız Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak. Türkiye için çalışıyoruz. Bu proje yalnızca bir başlangıç, üniversite olarak durmak bilmeyen bir gelişimin parçasıyız.” ifadesinde bulundu.

Ayrıca proje kapsamında öğrenci ve öğretim üyeleri için değişim programı anlaşmaları, staj programları ve mükemmeliyet merkezi anlaşmaları gibi çalışmalar yapılıyor.

İngilizce “Super Object for Road and Aero Movement” kelimelerinin baş harflerinden ortaya çıkan “SORA” aynı zamanda Japonca’da gökyüzü anlamına geliyor.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab