16 Mart 2018
22 okunma

Vergi dairesinde gerçekleştirilen tüm işlemleri internet ortamında sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen ‘‘ İnteraktif Vergi Dairesi’’ hizmete girdi.

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliştirilen ve vergi dairesinde gerçekleştirilen tüm işlemleri internet ortamına taşımayı hedefleyen İnteraktif Vergi Dairesi (İVD), resmi olarak hizmete girdi. Şu anki hali ile sistem üzerinden sicil bilgisi kontrolünden borç yazısı talebinde kadar 20 farklı işlem gerçekleştirilebiliyor.

İnteraktif Vergi Dairesi ile ilgili çalışmalarına geçtiğimiz yıl başladıklarını belirten T.C. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Şu an itibariyle vergi dairesine gidilerek yapılan bütün işlemleri tek tek sıraladık. Her birisiyle ilgili interaktif vergi dairesi uygulamasına girmesini sağlamak için donanım, yazılım yatırımları nedir onları belirledik. Bu yatırımları yaptık. Bugün uygulamaya başladık. Bugünden itibaren artık vergi dairesiyle ilgili işlemleri tamamen interaktif bir şekilde yapma imkânı getirdik. Hedefimiz şu, bu yılın sonuna kadar vergi dairesinde yapılacak bütün işlemleri A’dan Z’ye eksiksiz bir şekilde interaktif vergi dairesi ortamına taşıyoruz.” dedi.

İnternet Vergi Dairesi şifresi, e–Devlet şifresi ya da 492 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında şifresi bulunan gerçek ve tüzel kişiler, ‘‘ivd.gib.gov.tr ’’ adresi üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi hizmetinden faydalanabilirler. Hizmete girişi itibari ile 20 farklı işlem gerçekleştirebilen İnteraktif Vergi Dairesi’nde vatandaşlar sicil bilgilerine, borç bilgilerine, elektronik ortamda verdikleri bildirim, beyanname ile bu beyannamelere ilişkin tahakkuklara, emanet defterine kaydedilen tutarlara, haklarında yapılan elektronik yoklamalara ilişkin tutanaklara, elektronik haciz bilgilerine, e-tebligatlarına, vergi ceza ihbarnamelerine, vergi dairelerine gitmelerine gerek kalmadan ulaşabiliyorlar.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab