27 Şubat 2018
28 okunma

Y20 Nedir?

Y20 (Youth-20) resmi olarak G20 (Group-20) Zirvesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren uluslararası bir gençlik platformudur. Y20 Zirvesi, uluslararası meselelerin tartışılmasına zemin hazırlamak, kültürlerarası anlayışı geliştirmek ve gençler arasında küresel bir ağ oluşturmak gayesiyle G20 ülkelerindeki lider özelliği olan gençler tarafından düzenlenmektedir.

Y20 Zirvesi, gençlerin kendileriyle ilgili meselelere dair endişelerini ve bunlara yönelik yenilikçi çözüm önerilerini karar verici mercilere aktarmalarını sağlamaktadır.

Yılda bir kez düzenlenen bu zirvede, G20 Zirvesi’nin resmi müzakere süreçleri model olarak alınmaktadır. Sene boyunca devam eden bu süreçte G20 ülkeleri gençlerinin, G20’nin ajandasını anlayabilecek ve buna katkıda bulunabilecek düzeye gelmeleri hedeflenmektedir.

Bu zirvede her ülke beş kişilik delegasyon tarafından temsil edilmektedir. Etkinliğin sonunda delegeler, “Final Communiqué (Zirve Bildirisi)” olarak adlandırılan müşterek olarak oluşturulmuş raporu sunmaktadır. Bu rapor, küresel sorunların çözümü konusunda G20 liderlerine ilham vermesi amacıyla etkinliğin hemen akabinde söz konusu kişilere iletilmektedir.

Y20 Ülkeleri

ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Birleşik Krallık, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği.

Y20 Arjantin Zirvesi

Bu yıl Arjantin dönem başkanlığınca düzenlenecek Y20 Zirvesi, 13-19 Ağustos 2018 tarihlerinde Cordoba’da gerçekleşecek.

Sen de Y20 Zirvesinde ve öncesi/sonrası çalışmalarda Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edecek iki(2) delegeden biri olabilirsin.

Başvurular: https://ycdc.org.tr/2018/02/21/2018-y20-arjantin-zirvesi-basvurulari-burada/

Y20 Arjantin Zirvesi Gündemi

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab