27 Şubat 2018
26 okunma

Son zamanların en popüler konusu olan “Yapay Zekâ” oluşumuna yönelik görüşler ikiye ayrılıyor. Yapay zekânın insanlığa faydalığı olacağı görüşünü destekleyenlerin de bu gelişmenin insanların sonunu getireceğini savunanların da sayısı günden güne artıyor. Konuyla ilgili yapılan son çalışma ise yapay zekânın tehlikelerine dikkat çekiyor.

Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü ile Cambridge Üniversitesi Varolan Risk Araştırma Merkezi, Elon Musk’ın OpenAl şirketi ve Electronic Frontier da dahil olmak üzere 14 farklı firmadan 26 uzman tarafından yapay zekânın olası tehlikelerini ortaya koyan bir çalışma gerçekleştirildi. Bu çalışmayla  “Yapay Zekânın Kötü Amaçlı Kullanımı: Öngörü, Önleme ve Azaltma’’ adı altında 100 sayfalık bir rapor oluşturuldu. Raporda yapay zekânın, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde insan hayatını fiziksel, dijital ve politik bağlamda olumsuz etkileyebileceğiyle ilgili bilgiler yer alıyor.

Oxford Üniversitesi İnsan Hakları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Miles Brundage,  “Yapay zekâ sistemleri, insan performansı seviyelerine ulaşamıyor hatta bunu önemli ölçüde aşıyor.” dedi. Brundage’ın açıklamalarının devamı ise şöyle:

“İnsanüstü hacklemenin sonuçları, gözetim, ikna etme ve fiziksel hedef belirlemenin sonuçlarını araştırmak rahatsız edici olsa da gerekli, aynı zamanda insanüstü zekânın yanı sıra insan emeğinden çok daha ölçeklenebilir yapay zekâ yetenekleri de bulunuyor.”

Raporda, birçok rakip devletin yapay zekânın yıkıcı gücünü kullanabileceği öngörülüyor. Bu konuda Birleşmiş Milletler, “Katil Robotlar” olarak adlandırılan yapay zekâ silahlarının kullanımıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Yapay zekânın yıkıcı gücünün yanı sıra bir insana göre hata yapma oranının ve maliyetinin azlığı sebebiyle insan performansına olan ihtiyacı azaltıyor. Araştırmacılar aynı zamanda yapay zekânın insanın yerini fiziksel olarak aldığı gibi dijital olarak da almasının tehlikelerinden bahsediyor. Bu tehlikelerin en önemlileri ise “Otomatik Hackleme”, “Veri Zehirlenmesi” ve  “Hedefin Taklit Edilmesi” olarak gösteriliyor.

Siyasi açıdan ise yapay zekâ, inandırıcı ve sahte mesajları, videoları insanlara yollayarak halkı manipüle edebilir. Bunlarla birlikte sahte haberler de yapay zekâ tarafından yapılıp kolayca yayılabilir.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab