16 Mart 2018
27 okunma

Yerli otomobilin üretimi için CEO’luk görevini üstlenecek kişinin Türk ve alanında uluslararası başarı sağlamış olması gerektiğini belirten T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, kriterlere uyan bir kişiye teklif götürdüklerini açıkladı.

Bilindiği üzere Türkiye’nin yerli otomobilinin ilk örneği 2019 yılında ortaya çıkacak ve seri üretimi 2021 yılına kadar başlamış olacak. Yerli otomobil üretimi için Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding bir araya gelip şirket oluşturmuştu.

Yerli otomobil üretiminde CEO görevini üstlenecek 3 aday belirlendi. Bu adaylardan ilki, eski Tofaş CEO’su ve eski Fiat iş geliştirme direktörü Ali Pandır. İkinci aday ise Renault Bursa Fabrika Müdürlüğü de yapmış olan Tarık Tunalıoğlu. 3. aday ise Mercedes SLK, Peugeot 206, Volkswagen Eos, Golf GTI gibi araçların tasarımlarını yapmış olan Murat Günak.

Yerli otomobil şirketine CEO’luk yapacak kişinin Türk ve alanında uluslararası başarı elde etmiş biri olacağını söyleyen Bakan Özlü şu ifadeleri kullandı:

‘’Bir araştırma yaptık küresel ölçekte başarılı olabilecek bir CEO seçiyoruz. Süreç işliyor. CEO Türk olacak. Uluslararası otomotiv piyasasında uluslararası bir başarı elde etmiş olacak. Bir görev almış olacak ona bakacağız. Ve öyle bir aday bulduk. Çok başarılı uluslararası otomotiv piyasasını bilen aktif çalışan bir isim. Teklif götürdük kendisini kararını bekliyoruz.’’

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab