28 Aralık 2017
23 okunma

Yerli ve Milli Gemi Trafik Sistemi Duyuruldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin de katılımıyla, Bakanlıkta düzenlenen “Türk Boğazlarında Yerli ve Milli Gemi Trafik Sistemi”nin imza töreni gerçekleşti.

Arslan, gemi takip sistemi projesinin amacının yenileme ve geliştirme olduğuna değindi ve “Bugün geldiğimiz noktada milli ve yerli olarak kabiliyetleri çok daha üst seviyede olan yeni bir sistem kuruyoruz. Eminim ki bu konuda kısa sürede çok başarılı sonuçlar elde edeceğiz. Nitekim bu alanda daha önce İstanbul’da ABD’li, İzmit’te İtalyan firmalara yaptırdığımız işleri artık kendimiz yapacağız. Bunun gururunu duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Elde ettikleri kabiliyetleri başka ülkelerle paylaşarak iş birliği yapacaklarını anlatan Arslan, bunun, yüksek seviyeli ve pahalı ihracat anlamına geldiğini söyledi.

Maliyeti 59 milyon lira olan proje ile birlikte, insansız gemi trafik hizmetleri kulelerindeki radar ve otomatik tanımlama sistemlerinden alınan deniz üstü verilerin gemi trafik merkezinde bulunan operatörlere aktarılabilecek ve boğazlardan geçen gemilerin bilgilerinin Türkiye’nin kendi güvenli veri tabanından sağlanabilecek ve bilgiler diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla anlık olarak paylaşılabileceğini söyledi.

Projenin 16 ay içinde tamamlayıp 15 Nisan 2019’da hizmete sunulması planlanıyor.

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab