Genç Türkiye Ödülleri

Genç Türkiye Ödülleri; hizmet ve eserleriyle, kültür, sanat, teknoloji, bilim, sanayi ve ekonomi hayatına önemli katkılarda bulunan, ülkemiz kültür ve sanatının yüceltilmesi için çalışan kişilerin veya kurumların başarılarını vurgulamak, onları motive etmek ve onurlandırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Ödül kategorilerimizle kendi alanlarında unutulmaz izler bırakmış saygıdeğer şahsiyetleri anarak, bu ödülleri almaya hak kazanmış kişi veya kurumların emeklerinin, başarılarının ve öğretilerinin hatırlanması mümkün olmaktadır.

Genç Türkiye Ödülleri 2018 yılında; 14 farklı kategorideki 70 aday oylanarak, 26 Nisan 2018 Perşembe günü yapılan olan özel bir törenle sahiplerini buldu.

Genç Türkiye Ödülleri 2018 Kazananları

Photo_1
Genç Türkiye Vecihi Hürkuş İş Adamı Ödülü
HAKKINDA

Aytunç GÜNAY

Aytunç Günay, 1997 yılında Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra çok uluslu bir şirkette iş hayatına atıldı. Almanya’da %100 Türk sermayeli bir Ar-Ge şirketi olarak hizmet vermeye başlayan Bozankaya’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. 12 yıldır görev aldığı Bozankaya; Türkiye’de Malatya, Konya, Eskişehir, İzmir ve Elazığ ve Şanlıurfa’nın ardından son olarak Manisa’da da elektrikli otobüs ihalesini kazanmıştır ve 2018 yılı itibariyle Türkiye’nin ilk metro ihracatını gerçekleştirecektir.
HAKKINDA

Emre ECZACIBAŞI

Emre Eczacıbaşı, lisans eğitimini 2006 yılında Harvard Üniversitesi (Cambridge, ABD) Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. Kariyerine PwC Türkiye’de finansal danışmanlık yaparak başlayan Eczacıbaşı, 2008 yılında Eczacıbaşı Holding Stratejik Pazarlama ve Finansman Grup Başkanlığı’na geçti. 2011-2013 yılları arasında ABD’de kurduğu firmayla mikrofinans ve sosyal girişimcilik projeleri gerçekleştirdi. Türkiye’ye dönen Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İntema Yaşam Genel Müdürü olarak kariyerine devam etmektedir.
HAKKINDA

Emir Murat ÖZDİLEK

Emir Murat Özdilek, 2010 yılından itibaren Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. 34 yaşında olan Emir Murat Özdilek, Türkiye’nin marka değeri yüksek ilk 100 şirketi arasında yer alan Özdilek Holding'in yönetiminde yer aldığı süre içerisinde katma değer sağlamak üzere eğitim odaklı birçok projeye de imza atmıştır. Havlu ve bornoz üretiminde Avrupa'nın en büyük kapasitesine sahip tesis olan Özdilek grubu 2017 sonuna kadar yüzde 27 gelir artışı bekliyor.
HAKKINDA

Cüneyt YAVUZ

Cüneyt Yavuz Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi eğitiminden sonra yüksek lisansını John Hopkins Üniversitesi’nde (Baltimore, ABD) tamamladı. Kariyerine 1992’de Procter & Gamble’de başlayan Yavuz; 20 sene boyunca Gillette, Duracell, Oral-B ve Braun markalarında Türkiye, Balkanlar ve İsrail bölgelerinden sorumlu olmak üzere satış ve pazarlama alanlarında çeşitli yöneticilik görevleri üstlendi. 2003’te Polonya Ulke Başkanlığına atandı ve 5 sene boyunca Polonya ve Baltik ülkelerinin portföyünde yer alan markaları yönetmek üzere Varşova’da yaşadı. 2008 yılından bu yana Mavi’de CEO olarak görevine devam eden Cüneyt Yavuz’un yönetiminde, şirket her yıl %30 büyüme kaydederek Türkiye’nin lider blue jean markası konumunu sürdürdü.
HAKKINDA

Dr. Özgür AKIN

Dr. Özgür Akın, 12 Nisan 1995 yılında AKINSOFT’ u kurdu. Başta WOLVOX ERP E-Business yazılımı olmak üzere; internet, Windows ve DOS tabanlı 100′ ü aşkın ticari ve sektörel program geliştirdi. 2009 yılında, insansı robotlar konusunda Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarını başlattı. Türkiye’nin ilk insansı robot prototipini 2010 yılında geliştirdi. Akabinde AKINCI ve ADA insansı robot serileri ile Türkiye’de robotik teknolojiler konusunda öncü oldu. Pancar tarımında verimi artırmak adına, doktora tezi olarak projelendirdiği tarım robotu  “AS-PNCR” ile “Doktor” unvanı aldı. 2015 yılında insansı robot Garson ADA’ ların hizmet sunduğu; Türkiye’nin ilk ve tek robotik uygulama kafesi olan Cadde Meram Kafe & Robotik Uygulama Merkezi’ni kurdu. 2017 yılında “Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası” AKINROBOTICS’i seri üretim faaliyetine açtı. Dr. AKIN, 2023 vizyonu olarak; Uzay Teknolojileri Ar-Ge Üssü ve AKINSOFT Yüksek Teknoloji Üniversitesi'ni kurmayı hedeflemektedir.
Genç Türkiye Gül Esin İş Kadını Ödülü
HAKKINDA

Ebru ÖZDEMİR

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ebru Özdemir, çalışma hayatına 1997 yılında Limak’ta başladıktan sonra 2010 yılında Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Ayrıca Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve etkin girişimcileri destekleyen Endeavor Türkiye’nin Yönetim Kurulu Üyesi olup, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği’ne (TÜSİAD) ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ne üyedir. Aynı zamanda Tate Modern Müzesi MENAAC (Ortadoğu ve Kuzey Afrika İktisab Komitesi) üyesidir.
HAKKINDA

İpek ILICAK KAYAALP

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden mezun olan İpek Ilıcak Kayaalp, 2006 yılına kadar çeşitli uluslararası şirketlerde finans alanında çalıştıktan sonra Rönesans Grup Hazine Grup Başkanı ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. 2014 yılı itibarıyla Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Grubun stratejisinden ve finansal performansından sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Rönesans Holding; 30 binden fazla çalışanıyla 21 ülkede faaliyet göstermektedir. Bugüne kadar 500’ün üzerinde projeye imza atan holding üç kıtada faaliyet göstermektedir.
HAKKINDA

Ayşecan ÖZYEĞİN OKTAY

Ayşecan Özyeğin Oktay, Duke Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden (Durham, ABD) mezun oldu. 2003-2005 yılları arasında Finansbank’da Bireysel Bankacılık Bölümü’nde ve 2005-2007 yılları arasında Fiba Grubu’nda İş Geliştirme ve Strateji Bölümü’nde farklı projelerde aktif olarak rol aldı. 2009 yılında Stanford Üniversitesi MBA programını tamamladıktan sonra tekrar Fiba Grubu’na katıldı. Fiba Grubu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca Synergos Küresel Hayırseverler Ağı, Ashoka Sosyal Girişimcilik Destekçileri ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Türkiye Konsey’inde çeşitli görevlerini yürütmektedir.
HAKKINDA

Demet MUTLU

Demet Mutlu, lise öğrenimini İtalya’da, lisans eğitimini ise New York Üniversitesi (New York, ABD) Ekonomi Bölümü’nde tamamladı. Pek çok global şirkette üst düzey görevlerde yer alan Mutlu, ABD’de çalıştığı sırada Harvard Üniversitesi’nde MBA yapmaya başladı. Eğitimi yarıda bırakıp 2010 yılında 300.000 dolar sermaye ile Trendyol’u kuran Demet Mutlu, 16 ayda değeri 150 milyon dolar olan bir şirket yarattı.
HAKKINDA

Evrim HİZALER

Lisans eğitimini İTÜ İşletme Mühendisliği’nde tamamladıktan sonra 18 yıl boyunca Anadolu Grubu çatısı altında kariyerine devam etti. Sabancı Üniversitesi’nde MBA yapan Evrim Hizaler, 2012 yılında Adel Kalemcilik Genel Müdürü oldu. 2012 yılından itibaren şirketin cirosu 1,5 kat büyüme göstermiştir.
Genç Türkiye Hezarfen Ahmet Çelebi Girişimcilik Ödülü
HAKKINDA

Tarkan ANLAR

Motor sürücüleri ile motor kullanmak isteyen insanları bir araya getiren ve şehir içinde hızlı, güvenli ve ekonomik yolculuk imkânı sağlayan Scotty uygulamasının CEO’sudur. 2017 yılında kurulan ve Silikon Vadisi’nden de yatırım desteği alan uygulama kısa zamanda 100 binin üzerinde kullanıcıya erişti. 2018 yılı sonunda Türkiye’deki en büyük start up’lardan biri olmayı hedefleyen uygulamanın kurucusu Tarkan Anlar, Ege Üniversitesi İşletme mezunudur.
HAKKINDA

Barbaros ÖZBUĞUTU

E-ticaret şirketlerine kolay ve güvenli ödeme yönetim platformu sunan iyzico’nun CEO’sudur. 2012 yılında kurulan iyzico 2017 yılında 250.000’den fazla aktif satıcıya ulaştı ve son bir yılda 170 ülkeden ödeme alan iyzico’nun işlem hacmi yüzde 540 artış gösterdi. Barbaros Özbuğutu eğitimini Almanya’da aldıktan sonra yine Almanya’da elektronik ticaret ve ödeme hizmetleri alanında birçok şirkette çalıştı.
HAKKINDA

Başak TAŞPINAR DEĞİM

Online platform üzerinden kullanıcıya çeşitli konularda hizmet alma imkanı sağlayan Armut.com’un kurucusudur. 2011 yılında kurulan Armut.com 2017 yılında %2800’lük büyüme sağladı. Kurucusu olan Başak Taşpınar Değim, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Koç Üniversitesi’nde burslu MBA yaptıktan sonra Amerika’da yüksek lisansını tamamladı ve 2010 yılında Türkiye’ye döndü.
HAKKINDA

Ercan ERCİYES

Bulut depolama çözümlerine alternatif olarak yeni nesil depolama çözümü sunan Monument’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Monument; fotoğraf ve videoların yapay zeka yoluyla kolayca erişilebildiği, uzaktan erişim ve yüksek güvenlik sunan donanım ve yazılıma sahip. Chicago’da yer alan girişim, en başarılı ikinci girişim olarak nitelendirildi. Kurucusu Ercan Erciyes, Yeditepe Üniversitesi’nde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okuduktan sonra birçok firmada donanım ve yazılım üzerine çalıştı ve çeşitli girişimlerde bulundu.
HAKKINDA

Umutcan DUMAN

Atık toplama süreçlerini, sensörler yardımıyla topladığı verilerle daha verimli ve ekonomik hale getiren Evreka’nın kurucusudur. Sistem; konteynerlere yerleştirilen sensörler yardımıyla doluluk, sıcaklık, konum gibi verileri sürekli toplayıp, hangi konteynerin ne zaman dolacağı konusunda sürücülere bilgi sağlayarak çalışıyor. Akıllı şehirlere yönelik çözümler sunan Evreka 2017 yılında aldığı yatırımlarla büyümeye devam ediyor. ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Umutcan Duman daha önce de iki girişimde bulundu.
Genç Türkiye İbrahim Müteferrika Yeni Nesil Endüstri Uygulaması Ödülü
HAKKINDA

Arçelik

1955 yılında kurulan Arçelik beyaz eşya sektöründe hizmet vermektedir. Dünya çapında 30.000 çalışanı ve birçok ülkede bulunan üretim tesisleri ile 130’dan fazla ülkeden ürün ve hizmet sunmaktadır. Patent konusunda oldukça zengin olan Arçelik; Ar-Ge Merkezleri, Tasarım Merkezleri ve Arçelik Garaj gibi uygulamalarla yenilikçi çalışmalarına devam etmektedir.
HAKKINDA

Türk Telekom

Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon operatörü olan Türk Telekom, 2016 yılından sonra mobil, internet, telefon ve TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir. 32.500 çalışanıyla birlikte 19,6 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türkiye’nin 500 büyük şirketinin tamamına bilgi ve iletişim hizmetleri sunan Türk Telekom, dijital dönüşüme uyum sağlamak ve Endüstriyel Nesnelerin İnterneti ile gelen fırsatları Türk Sanayiine sunmak için Türkiye’deki sanayi şirketlerine dijital dönüşüm danışmanlık hizmeti sunacak.
HAKKINDA

Yapı Kredi

1944 yılında Türkiye’nin perakende bankacılık odaklı ilk ulusal çaplı özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi, aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin 4. büyük özel bankası konumundadır. Mobil bankacılık ve yenilikçi internet bankacılığı konularında uygulamaya aldığı çalışmalar ile dijital dönüşüme uyum sağlayan firma, küresel ölçekte çalışmalarına devam etmektedir.
HAKKINDA

EnerjiSA

1996 yılında kurulan Enerjisa enerji dağıtım ve satış alanında faaliyet göstermektedir. Üç dağıtım bölgesi ile 20 milyon kullanıcıya hizmet sağlayan firma; kullanıcı odaklı mobil uygulama ve oyunlaştırma tekniğiyle hazırlanmış mobil oyunlarla birlikte teknolojiye uyumlu yenilikçi çalışmalara devam etmektedir.
HAKKINDA

Turkcell

1994 yılında kurulan Turkcell; mobil ve sabit şebekeleri üzerinden ses, veri, TV hizmetleri, bireysel ve kurumsal servisler sunan iletişim ve teknoloji firmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde yatırımları bulunan Turkcell, 36 milyondan fazla aboneye sahiptir. Turkcell Tv, Lifebox, Dergilik gibi teknolojik uygulamalarla birlikte yenilikçi çalışmalarına devam etmektedir.
Genç Türkiye Nuri Demirağ Milli ve Yerli Ödülü
HAKKINDA

Kibar Holding

1972 yılında kurulan Kibar Holding; sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Holdinge bağlı Uçak Koltuk Üretimi Sanayii ve Ticaret A.Ş. (Turkish Seats Industries - TSI)’ye bağlı yerli üretimli koltuklar, THY’nin Boeing 737-800 tipi ve geniş gövdeli Boeing 777 tipi uçaklarında kullanılmaya başlandı.
HAKKINDA

TAI - TUSAŞ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Türkiye’de hava platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, tamamlanması, yenilenmesi ve satış sonrası hizmetleri alanlarındaki teknoloji merkezidir. Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. tarafından Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında yerli savaş uçağı TF-X geliştirilmektedir. TUSAŞ ayrıca, Millî Sanayi Kuruluşu olarak Airbus Military’ye ortak olup, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, İspanya, Belçika ve Güney Afrika havacılık firmalarıyla birlikte A400M uçağının tasarım ve geliştirme faaliyetlerine katılmaktadır.
HAKKINDA

BMC

1964 yılında %74 yerli sermaye oranı ile kurulan ve kamyon, kamyonet, motor üretimi sağlayan BMC, 1989 yılında Türkiye'nin %100 yerli sermayeli tek ticari araç üreticisi konumuna yükseldi. BMC, 1976 yılında, Türkiye'de ilk dizel motor üretimini ve benzinli motorların dizel adaptasyonunu gerçekleştirdi. 2,8 tondan 40 tona kadar yük ve yolcu taşımacılığının tüm sınıflarında özel araç üretimi yapan Türkiye'nin tek dünyanın dört üreticisinden birisi olan BMC Holding, yerli ve milli otomobil projesinde de yer almaktadır.
HAKKINDA

Torku

Yerli ve milli olan Torku markası, bir üretici kooperatifi olan Konya Şeker’in bağlı olarak 2007 yılında ortaya çıktı. Konya Şeker, Torku markasıyla hem üretici ortaklarının refahını artırmayı hem de tüketicilere tohumundan ambalajına her adımını kontrolü altında tuttuğu %100 doğal, güvenli, kaliteli ürünler sunmayı hedefledi. Konya Şeker’in; şekerle başlayan, çikolata çeşitlerine, bisküviye, lokuma, sert şekerlemeye, helvaya, et ve süt ürünlerine hatta dondurulmuş gıdaya kadar uzanan geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.
HAKKINDA

Enerjisa Üretim

Enerjisa Üretim, elektrik üretimi ve ticaretinden oluşan 2 ana iş kolunda büyük bir portföy yönetmektedir. 3 adet doğal gaz kombine çevrim santrali, 12 adet hidroelektrik üretim santrali, 3 adet rüzgar enerjisi santrali, 2 adet güneş enerjisi santrali ve 1 adet yerli linyit santralinden oluşan enerji kaynakları bakımından çeşitlendirilmiş, dengeli ve verimli bir üretim portföyüne sahiptir. 3607 MW kurulu gücü ile özel sektörün en büyük elektrik üretim şirketi olan Enerjisa Üretim’in toplam kurulu gücü içerisinde yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları yaklaşık %56 paya sahiptir. Bu önemli oran, Enerjisa Üretim portföyünün rekabetçiliğinin yanı sıra, ülkemizin enerji arz güvenliğine ve cari işlemler dengesinin iyileştirilmesi hedeflerine de önemli katkı sağlamaktadır.
Genç Türkiye Biruni Bilim İnsanı Ödülü
HAKKINDA

Prof. Dr. Ercüment OVALI

Kök hücre ve hücresel tedavi alanında çalışmalarıyla dünya çapında başarılara imza atan Prof. Dr. Ercüment Ovalı ekibiyle birlikte kan ve kök hücreden yapay deri üretmeyi başardı. Diğer adıyla “Dermoplastik” çalışması, Türkiye’nin “ilk yerli yapay deri üretimi” olması özelliğiyle de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Acıbadem Altunizade Hastanesi’nde Hematoloji Bilim Dalı Uzmanı ve Acıbadem Labcell Hücre Laboratuvarı Direktörü olarak görevine devam etmektedir.
HAKKINDA

Dr. Naşide Gözde DURMUŞ

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Naşide Gözde Durmuş, hücrelerdeki biyolojik değişikleri hızlı, basit ve düşük maliyetli bir şekilde tespit edebilen bir mikroçip teknolojisi geliştirmeyi başardı. Bu teknoloji sayesinde; alınan kan örnekleriyle kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelerden ayırt edilmesi sağlanmaktadır. Gözde Durmuş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji bölümündeki lisans eğitiminden sonra çalışmalarına ABD’de devam etmektedir.
HAKKINDA

Prof. Dr. Nevzat TARHAN

İlk ulusal mikroorganizma kültür koleksiyonunun oluşmasına ve yüzde 100 yerli enzim üretim altyapısının kurulmasına öncülük edecek olan PROMER projesi; 2017 yılında Üsküdar Üniversitesi bünyesinde İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle hayata geçirildi. İstanbul Protein Araştırma Geliştirme ve İnovasyon Merkezi projesinin hayata geçirilmesine öncülük eden İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevini yürütmektedir.
HAKKINDA

Prof. Dr. Süha KÜÇÜKAKSU - Prof. Dr. İsmail LAZOĞLU

Kalp nakli konusunda önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Süha Küçükaksu ile Prof. Dr. İsmail Lazoğlu ilk yerli yapay kalp pompasını üretmeyi başardı. İstanbul Yapay Kalp Pompası adı verilen TÜBİTAK destekli proje 2018-2019 arasında kullanılabilecek. Prof. Dr. Süha Küçükaksu; Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı,  Prof. Dr. İsmail Lazoğlu; Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü (MARC) Başkanlığı görevlerine devam etmektedirler.
HAKKINDA

Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan YILDIZ

BİORGB projesi kapsamında ekibiyle birlikte çalışan Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, kan tahlili sayesinde öğrenilebilecek tüm hastalıkların daha kısa sürede ve daha düşük bir maliyetle öğrenilmesini sağlayan yazılım geliştirmeyi başardı. Özel bir kağıt üzerine damlatılan kan, yazılım sayesinde cep telefonları ile test edilerek hastalıklar tespit edilebilecek. Yrd. Doç. Dr. Ümit Hakan Yıldız, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.
Genç Türkiye Mevlâna Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü
HAKKINDA

Yuvarla.com

Banka ve kredi kartı aracılığıyla yapılan tüm alışverişlerdeki kalan küsuratların bir üst tam tutara yuvarlanarak, aradaki tutarın dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarına bağışlanmasını sağlayan uygulamadır. Kızılay, TEMA, AKUT, Yeşilay, Türk Eğitim Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşu ile iş birliğinde olan platformda 600.000’den fazla küsuratlı harcama işlemi yuvarlandı.
HAKKINDA

Askıda Ne Var?

Askıda Ne Var, üniversite öğrencilerine yemek, kıyafet, tiyatro bileti, konser bileti, kitap, yurtdışı staj gibi ürün ve hizmetlerin ücretsiz sunulmasını sağlayan bir sosyal girişimdir. Gönüllü kişiler, üniversite öğrencileri için askıya yemek bırakabilirken markalar ise kendi ürün ve/veya hizmetlerini askıya bırakarak öğrencilere destek sağlamaktadır.
HAKKINDA

Otsimo

Otsimo, otizm sendromlu çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla mobil olarak evde verilmesini ve bu sayede çocukların kaynaştırma okullarına devam edebilmelerini sağlayan uygulama platformudur. Otsimo otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözmektedir. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabilmektedir.
HAKKINDA

Robotel Türkiye - 5 Dakika

Robotel Türkiye projesi; Türkiye’de deneyim tasarımı çalışmaları yürüten 5 Dakika tarafından ortaya çıkarıldı. Proje; doğuştan el veya parmakları olmayan çocuklar için 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel protez ürünler geliştirmektedir. Robotel, bugüne kadar 40’dan fazla robot el üretmeyi başarmış. Robotel Türkiye, 1500’den fazla gönüllü ve 200’den fazla 3 boyutlu yazıcı ile gelen taleplere destek olmaya devam etmektedir.
HAKKINDA

Tazelenme Üniversitesi - Akdeniz Üniversitesi

Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi bünyesinde kurulan; 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı, teorik ve uygulamalı dersler aldığı bir sosyal sorumluluk projesidir. 2016 yılında eğitime başlamıştır. Tazelenme Üniversitesi'nin 2017-2018 döneminde eğitime başlayacak kampüsleri: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi, İzmir Kampüsü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'dir.
Genç Türkiye İbn-i Haldun Gençliğe Katkı Projesi Ödülü
HAKKINDA

Köy Okulları Değişim Ağı (KODA)

Köylerdeki fırsatları değerlendirerek, köy okullarındaki eğitimin kalitesini artıracak çocuk merkezli, yenilikçi örnek uygulamaları ortaya çıkarmak ve yaygınlaştırmak, köy öğretmenlerini kişisel ve mesleki açıdan güçlendirmek gibi hedeflerle çeşitli aktivite ve projeler geliştiren bir platformdur. Proje kapsamında; atölyeler, öğretmen buluşmaları, yaz şenlikleri ve yaz kampları gibi aktiviteleri bulunmaktadır.
HAKKINDA

Geleceğe Doğru Bakan Gençler – Sosyal Girişimcilik Akademisi SogLab

BTC Sürdürülebilir Kalkınma Girişimi ile Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı boyunca yer alan şehirlerde yaşayan ve okuyan üniversite öğrencileri için eğitim eşitsizliğini önlemek ve fırsat eşitliği sağlamak amacıyla kamplar gerçekleştiren bir geliştirme projesidir. Çalışmanın içeriği Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) yaklaşımından oluşturulmuştur.
HAKKINDA

İlk Fırsat - Esas Sosyal

Esas Sosyal tarafından yürütülen proje ile yeni mezun olmuş iş arayan gençlerin STK’larda bir yıl boyunca çalışarak deneyim kazanmaları ve ardından iş sahibi olmaları sağlanmaktadır. Programa başvurarak eğitim görme şansını yakalayan gençler, Esas Sosyal aracılığıyla 200 saat eğitim görmektedir. 12 ay boyunca istihdam sağlayan İlk Fırsat programı kapsamında gençler, toplumu ilgilendiren sosyal konular üzerinde de çalışma şansını yakalıyorlar.
HAKKINDA

Ideatheon For Youth - 1 Genç 1 Gelecek

1 Genç 1 Gelecek, günümüz dünyasının gerektirdiği ve gelecekte önemli rol oynayacak yetkinlikleri ve alanları gençlere aktarmak amacı ile ilham vermekte, fikir üretmekte ve uygulamaya yönelik projeler ortaya koymaktadır. 1 Genç 1 Gelecek’in 2017 yılında ilkini düzenlediği IFY (Ideatheon For Youth), lise öğrencilerinin 3-4 kişilik ekipler halinde çalışarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın belirlediği global sorunlara dijital çözüm bulmak üzere yarışacağı bir fikir maratonudur.
HAKKINDA

Bireysel Genç Girişim – TÜBİTAK

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve yürütülen proje ile genç girişimcilerin projelerinin hayata geçirilmesi sağlanmaktadır. Çeşitli değerlendirme, destekler, AR-GE ve teknoloji odaklı çalışmalarla iş planları uygulamaya alınarak genç girişimciler için yol göstericilik yapılmaktadır.
Genç Türkiye Yusuf Has Hacib Edebiyat Ödülü
HAKKINDA

Tarık TUFAN

Aynı zamanda senarist olan Tarık Tufan, İstanbul Üniveɾsitesi Felsefe Bölümünü bitiɾdi. Maɾmaɾa Üniveɾsitesi Oɾtadoğu ve İslam Ülkeleɾi Enstitüsü Sosyoloji Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayımlanan yazarın altı adet kitabı bulunmaktadır. Senaryolarını yazdığı “Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmleri ile birçok ödül almıştır. “Kekeme Çocuklar Korosu”, “Ve Sen Kuş Olur Gidersin” eserleriyle birlikte 2017 yılında “Beni Onlara Verme” isimli kitabı yayınlandı.
HAKKINDA

Selim İLERİ

Modern Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden olan Selim İleri, duru Türkçesi ve farklı kelime anlayışıyla romancılığa yeni bir çehre kazandırmış, roman ve öykülerinin yanı sıra senaryolar, denemeler ve edebiyatla ilgili incelemeler de yazmıştır. Son yıllarda yayımladığı; “Edebiyatımızın Sevdiğim Romanlar Kılavuzu”, “İstanbul Bu Gece Yine Sensiz”, “Yaşadığım İstanbul” eserleriyle birlikte yazı hayatının 50. yılı olan 2017 yılında “Sona Ermek” isimli kitabı yayınlandı.
HAKKINDA

Canan TAN

Lisansını Eczacılık Fakültesi’nde tamamlayan Canan Tan, “İster Mor, İster Mavi” isimli ilk kitabını 1996 yılında düzenlenen mizah öyküleri yarışmasının ardından yayımlayarak Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar unvanını kazanmıştır. Ardından çocuk edebiyatı alanında eserler veren Canan Tan, roman ve öykücülüğe yönelerek “Piraye”, “En son Yürekler Ölür”, “Söylenmemiş Şarkılar” eserleriyle birlikte 2017 yılında “Başıbozuk Sevdalar” isimli kitabı yayınlandı.
HAKKINDA

Ahmet ÜMİT

Polisiye roman türünde verdiği eserlerinde etkileyici sosyolojik ve psikolojik çözümlemelerin yanında Hititlere ve Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki bilgilere ve motiflere yer vermesiyle dikkat çekmektedir. İstanbul’u ve Beyoğlu’nu sürükleyici dili ile anlatan Ahmet Ümit ülkemizde en sevilen yazarlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Son yıllarda yayımladığı; “Sultanı Öldürmek”, “Beyoğlu'nun En Güzel Abisi”, “Elveda Güzel Vatanım” eserleriyle birlikte 2018 yılında “Kırlangıç Çığlığı” isimli kitabı yayınlandı.
HAKKINDA

Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ

Doktorasını Genel Türk Tarihi üzerine tamamlayan Prof. Dr. Tufan Gündüz, 2011 yılında profesör olmuştur. Anadolu’da Türk tarihi, Osmanlı tarihi alanlarında eser veren yazar, “Nisanın 2 Günü”, “Allahimanet Bosna”, “Son Kızılbaş Şah İsmail” kitaplarını yayımlamıştır. Son olarak; 2017 yılında Oğuz Kağan Destanı isimli kitabı yayınlandı.
Genç Türkiye Cahide Sonku Kadın Oyuncu Ödülü
HAKKINDA

Seda BAKAN

Behzat Ç. ve Kardeş Payı dizilerinde tanınırlığını arttıran Seda Bakan, Sakarya Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü mezunudur. TV8'de yayımlanan Yetenek Sizsiniz Türkiye programının 2016 sezonunda juri üyeliği yapmıştır. “Geniş Aile”, “Adanalı”, “Pars: Narkoterör” gibi dizilerde de yer alan Seda Bakan, son olarak 2018 yılında vizyona giren Ariv V 216 filminde rol almıştır.
HAKKINDA

Özlem CONKER

1996 yılında Cüneyt Arkın ve Şoray Uzun'un yer aldığı "Bizim Ev" dizisinde oynayarak oyunculuğa başlayan Özlem Conker; “Kınalı Kar”, “Sensiz Olmuyor”, “Karagül” gibi dizilerde başrol oynamıştır. Son olarak; 2017 yılında TRT’de yayınlanmaya başlayan “Payitaht: Abdülhamid” isimli dizide oynamaktadır.
HAKKINDA

Özge ÖZPİRİNÇCİ

İlk olarak oynadığı reklamlarda ve “Kavak Yelleri” dizisinde adını duyuran Özge Özpirinçci, “Melekler Korusun”, “Aşk Yeniden” gibi oldukça popüler dizilerin yanısıra, “Veda”, “Anadolu Kartalları” gibi filmlerde de rol almıştır. Son olarak Fox Tv’de yayınlanan “Kadın” isimli dizisinde oynamaktadır.
HAKKINDA

Belçim BİLGİN

Oyunculuk kariyerine Beşiktaş Kültür Merkezi’nde katıldığı derslerle başlayan Belçim Bilgin, “Sıfır Kilometre” isimli filmde oynadı. “Aşk Tesadüfleri Sever”, “Keşanlı Ali Destanı” gibi yapımlarda oldukça beğeni toplayan oyuncu, iki genç şairin anlatıldığı “Kelebeğin Rüyası” isimli filmde de kendini göstermiştir. Belçim Bilgin, son olarak; Hollywood yapımı “Backstabbing for Beginners” ile “Cebimdeki Yabancı” filmlerinde rol aldı.
HAKKINDA

İrem SAK

İrem Sak, Beşiktaş Kültür Merkezi’nde 2008 yılında oynadığı tiyatro oyunu ve ardından rol aldığı reklamlardan sonra ilk kez “Şen Yuva” dizisiyle ekranlarda yer aldı. “Yalan Dünya” dizisinde rol alan oyuncu “Güldür Güldür” isimli Show programı ile adını sıkça duyurdu. Son olarak 2018 yılında vizyona giren “Ölümlü Dünya” filminde ve yine bu yıl vizyona girecek olan “Düğüm Salonu” filminde rol aldı.
Genç Türkiye Kartal Tibet Erkek Oyuncu Ödülü
HAKKINDA

Erkan Kolçak KÖSTENDİL

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Erkan Kolçak Köstendil, 2008 yılında “Güz Sancısı” filmi ile sinemaya adım attı. “Sakarya Fırat”, “Ulan İstanbul” ve “Muhteşem Yüzyıl: Kösem” dizilerinde rol alan Köstendil, son olarak Show Tv’de yayınlanan “Çukur” dizisinde Vartolu Saadettin rolünü canlandırmaktadır.
HAKKINDA

Çağlar ÇORUMLU

TRT’de yayınlanan 7 Numara isimli dizide adını duyuran Çağlar Çorumlu 2007 yılında rol aldığı "İstanbul Efendisi" oyunu ile İstanbul Şehir Tiyatroları'na dâhil oldu. Çağlar Çorumlu, birçok tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema filminde rol almasının yanı sıra, 2013 senesinde kendi tiyatrosu TiyatrOPS'u kurdu. Birçok yapımda yer alan oyuncu Güldür Güldür Show ile ekranların en sevilen ismi oldu. Oyuncu, son olarak Arif v 216 filminde rol aldıktan sonra Jet Sosyete isimli dizide rol almaya devam etmektedir.
HAKKINDA

İsmail HACIOĞLU

“Koçum Benim”, “Bir İstanbul Masalı”, “Osmanlı Tokadı” gibi dizilerde oynayan İsmail Hacıoğlu, “Kabadayı”, “Sınav”, “Vali” gibi filmlerde kendinden oldukça söz ettirmiştir. Tiyatro ve seslendirme alanlarında da çalışmaları olan oyuncu, son olarak Türkiye’nin Oscar için aday gösterdiği Ayla filminde oynadı.
HAKKINDA

Alper KUL

Oyunculuk eğitimini yurtdışında tamamlayan Alper Kul, birçok film, tiyatro ve dizide rol almıştır. “Yılan Hikayesi”, “Kınalı Kar”, “Şen Yuva”, “İnsanlar Alemi”, “Sümela’nın Şifresi Temel” gibi yapımlarda yer alan oyuncu, son olarak “Ölümlü Dünya” isimli filmde rol aldı.
HAKKINDA

Kaan TAŞANER

Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuarı Tiyatro Ana sanat Dalı bölümünden mezun olan Kaan Taşaner, 2010 yılında Vedat Türkali‘nin senaryosunu yazdığı “Fatmagül’ün Suçu Ne?” adlı dizide oynadı. “Kuzey Güney”, “Kayıp”, “Diriliş Ertuğrul” dizilerinde oynayan oyuncu, son olarak TRT’de yayınlanan “Mehmetçik Kut'ül Amare” dizisinde Süleyman Askeri karakterini oynamaktadır.
Genç Türkiye Muhsin Ertuğrul Tiyatro Oyunu Ödülü
HAKKINDA

Bayrak – İstanbul Devlet Tiyatrosu

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen, Berkun Oya’nın yazdığı Bayrak’ta, polisiye bir cinayetle bir ailenin trajik çöküşünün öyküsü anlatılmaktadır. Bayrak; hayatın içinden yakından tanıdığımız öykülerin yeni bir anlayış ve estetik arayışla çağdaş bir görünüm kazandığı bir oyun.
HAKKINDA

Kızgın Damdaki Kedi

Tennessee Williams tarafından yazılan Kızgın Damdaki Kedi, Türkiye’de ilk kez Mam’art Tiyatro tarafından sahnelenmektedir. Pulitzer ile Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödüllerini almış olan Kızgın Damdaki Kedi, büyük arazi sahibi, zengin bir Amerikan ailesi içindeki gizlenmiş, saklı kalmış birtakım gerçeklerin ortaya dökülmesiyle yaşanan çatışmaların anlatıldığı psikolojik-gerçekçi bir oyun.
HAKKINDA

Tamamen Doluyuz – İstanbul Devlet Tiyatrosu

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda sahnelenen, Becky Mode’un yazdığı Elif Erdal’ın yönetiği, Efe Erkekli’nin tek kişi oynadığı oyunda kendi iş alanını bulamadığı için bir rezervasyonda çalışan bir gencin trajikomik hikayesi anlatılmaktadır.
HAKKINDA

Akşam Yemeği – Semaver Kumpanya

Semaver Kumpanya’nın Çevre Tiyatrosu’nda sahnelediği oyun, Herman Koch’un aynı adlı romanından uyarlanmıştır. 21. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında prömiyerini gerçekleştiren Akşam Yemeği, Volkan Sarıöz’ün yönetiminde ironik, gerilimli ve sahici bir yüzleşme oyunu. Oyunda; Mustafa Kırantepe, Sarp Aydınoğlu, Serkan Keskin, Sezin Bozacı, Şebnem Hassanisoughi oynuyor.
HAKKINDA

Cibali Karakolu – İstanbul Şehir Tiyatroları

İBB Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen Cibali Karakolu hali hazırda varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor. Nedret Denizhan’ın yönettiği oyunda Zihni Göktay da yer almaktadır.
Genç Türkiye Cemal Reşit Rey Müzisyen Ödülü
HAKKINDA

Feride Hilal AKIN

Sosyal medya üzerinden yayınladığı müzik videoları ile tanınan Feride Hilal Akın, ilk sahne deneyimini 17 yaşında yaşadı. Alternatif, enstrümantal, etnik, elektronik ve film müzikleri ile ilgilenen müzisyen, sosyal medya üzerinden yayın yaptığı kanalında 150 milyon izlenmeyi geçti. Feride Hilal Akın, yaptığı coverlarla ismini duyurduktan sonra “Yeni Gelin” isimli dizide ilk oyunculuk deneyimini yaşadı.
HAKKINDA

Eypio

Eypio adıyla bilinen Abdurrahim Akça, ilk albümlerini çıkardığı Hollanda’da 6 yıl yaşadıktan sonra 2008 yılında Türkiye’ye geri döndü. 24 Aralık 2015 tarihinde Burak King ile birlikte yaptığı "Günah Benim" adlı single parçası 180 milyon izlenmeyi geçti ve geniş kitlelerce tanındı. 17 Haziran 2016 tarihinde Burak King ile birlikte “Ay Bizim Yıldız Bizim” adlı milli takım parçasını yayınladılar. 2017 yılının son dönemlerinde Çukur dizisi için yaptığı soundtrack şarkı oldukça beğenilmiştir.
HAKKINDA

Evrencan GÜNDÜZ

22 yaşındaki sanatçı ilkokuldan itibaren müzik eğitimleri almaya başladı. Asım Can Gündüz’ün de oğlu olan Evrencan 16 yaşından itibaren sokak müzisyenliğine başladı. Müzik hayatına devam eden Evrencan, gelecekte Dünya’nın en iyi jazz ve blues müzisyenlerinden olma amacının yanında, İstanbul Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesindeki akademik kariyerini tamamlamak için çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında Youtube kanalı üzerinden paylaştığı şarkılar ve çıkardığı albümle adından sıkça söz ettirmektedir.
HAKKINDA

Sena ŞENER

19 yaşında olan sanatçı soundcloud üzerinden paylaştığı kendi şarkılarıyla ve Sofar İstanbul’da yaptığı konserler sonrasında keşfedildi. Koç Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat okuyan Sena Şener, Mahmut Orhan ile yaptığı “Feel” şarkısı ile dünyada tanındı ve “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” albümünde de yer aldı. 2017 yılında çıkardığı “Bak Bana” ve “Sevmemeliyiz” isimli single şarkıları da oldukça beğenildi.
HAKKINDA

Manuş Baba

2010 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünü kazanan Manuş Baba, o dönemlerde kendi cover ve beste kayıtlarını sosyal ağlarda paylaşarak ismini duyurdu. 2015 yılı itibariyle müziğine ilgiyle yaklaşan yapımcı Murat Kınay ile tanıştı ve birlikte çalışmaya başladı. 2017 yılında büyük ses getiren  “Dönersen Islık Çal” adlı ilk albümü oldukça beğenildi ve albümde yer alan 11 şarkı da en çok dinlenenler listelerinde yer aldı.
Genç Türkiye Fatih Pasiner Sosyal Medya Fenomeni Ödülü
HAKKINDA

Berkcan GÜVEN

Berkcan Güven, Youtube üzerinden vlog yayınları, oyun ve eğlence içerikli yayınlar yapmaktadır. Berkcan Güven’in Youtube’da 2 milyona yakın abonesi ve 250 milyonu aşkın görüntülenmesi ve Instagram hesabında 1.4 milyondan fazla abonesi bulunmaktadır. Yaptığı şarkılar için hazırladığı kliplerle öne çıkmaktadır.
HAKKINDA

Kafalar

Atakan Özyurt, Bilal Hancı ve Fatih Yasin isimli üç fenomen tarafından kurulan Kafalar kanalı, eğlenceli içerikler üretmektedir. Youtube üzerinden yayın yapan Kafalar kanalı; 3,2 milyondan fazla aboneye ve 470 milyondan fazla görüntülenmeye sahiptir. “Kışkırtma”, “Bir Gün Geçirmek” gibi konularda hazırladıkları içerikler ön plana çıkmaktadır.
HAKKINDA

Nalet Bebe

Ömer Başdoğan tarafından eğlenceli içerikler üretilen Nalet Bebe isimli sosyal medya hesabı Instagram üzerinden yayın yapmaktadır. Kısa skeçler ve tespitler hazırlayan hesabın Instagram’da 660 binden fazla takipçisi bulunmaktadır.
HAKKINDA

Ruhi ÇENET

Bilim, teknoloji, dünya, sağlık ve birçok konuyu hikâyeleştirerek Youtube’dan yayın yapmaktadır. Gerçekte yazılım mühendisi olan Ruhi Çenet, Youtube ve sosyal medya ile ilgili birçok seminer vermektedir. Kanalın, 2,7 milyondan fazla abonesi ve 320 milyondan fazla görüntülenmesi bulunmaktadır. Teknoloji, dünya ve sağlık ile ilgili ilginç bilgileri paylaştığı videolar ön plana çıkmaktadır.
HAKKINDA

Uras BENLİOĞLU

Pratik bilgiler, çeşitli deneyler ve ilginç ürün tanıtımları gibi konularda eğlenceli içerikler hazırlayan Uras Benlioğlu Youtube’dan yayın yapmaktadır. Kanalın; 1.5 milyondan fazla abonesi ve 320 milyondan fazla görüntülenmesi bulunmaktadır. Paylaşılan; karşılaştırma videoları, ilginç ürünler ve pratiklik kazandıracak bilgiler ön plana çıkmaktadır.
Genç Türkiye Özel Ödülü
HAKKINDA

Cedi Osman

Cedi Osman; 1995 doğumlu, Türk Milli profesyonel basketbolcudur. 18 Temmuz 2017 tarihinde NBA takımı Cleveland Cavaliers ile sözleşme imzalayarak kariyerine NBA'de devam eden Cedi Osman Genç Türkiye Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
HAKKINDA

Türkiye Ampute Milli Takımı

2017 yılında, Ampute Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde İngiltere’yi mağlup ederek Avrupa Şampiyonu olan Türkiye Ampute Milli Takımı Genç Türkiye Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
HAKKINDA

Engin Altan Düzyatan

Bir çok başarılı yapımda yer alan Engin Altan DÜZYATAN, son olarak TRT’de yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi karakterini canlandırmaktadır. Oyuncu, başarıları sebebiyle Genç Türkiye Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
HAKKINDA

Yeşilay

Yeşilay; dumansız hava sahasının sağlanması ve insan sağlığının korunmasına yönelik olarak, kapalı mekânlarda tütün mamullerinin kullanım ihlalini azaltmak için geliştirdiği "Yeşil Dedektör Uygulaması" sebebiyle Genç Türkiye Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
HAKKINDA

Eyüp Ateş

23 yaşında genç bir girişimci olan Eyüp ATEŞ; dünyanın en iyi otomobillerine özel tasarım yapma ve Türkiye’nin yerli otomobil projesinde çalışma hayalleriyle Mekik Motors’u kurdu. Otomobil tasarımlarıyla dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan girişimci, Genç Türkiye Özel Ödülü'nün sahibi oldu.
 1. Genç Türkiye Vecihi Hürkuş İş AdamıÖdülü
Vecihi Hürkuş; Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biridir. Mühendis ve pilot olan Vecihi Hürkuş, I. Dünya Savaşı’nda ilk düşman uçağını düşüren kişidir. Aynı zamanda kendi adını taşıyan uçakları üreterek ilk Türk uçak tasarımcısı ve yapımcısı olmuş, Türkiye’deki ilk uçuş okulunu kurmuş, ilk kadın pilotu eğitmiş ve de ilk Türk sivil havacılık okulunun kurucusu olmuştur.  
 1. Genç Türkiye Gül Esin İş Kadını Ödülü
Gül Esin; 1933 yılında Türkiye'nin ilk kadın muhtarı seçilmiştir. Aydın'ın Çine İlçesi, Karpuzlu Bucağı'nın muhtarlığını yaptığı dönemde Atatürk tarafından ödüllendirilmiştir. Muhtar olmasının ardından kahvehanelerde kumar oynamayı yasaklayan Gül Esin, kız kaçırma olaylarını önlemiş ve nikah işlerini düzene sokarak da büyük başarı elde etmiştir.  
 1. Genç Türkiye Hezarfen Ahmet Çelebi Girişimcilik Ödülü
Hezarfen Ahmet Çelebi; 17. yüzyılda Osmanlı Devleti zamanında yaşamış bir Türk bilgini olarak kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandır. Hezârfen, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci'nin uçma konusundaki çalışmalarından ve kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri'den ilham aldığı sanılmaktadır.
 1. Genç Türkiye İbrahim Müteferrika Yenilikçi Şirket Ödülü
İbrahim Müteferrika; tarihçi, bilim adamı, matbaacı, yayımcı, yazar ve çevirmen olarak Osmanlı Devleti’nde yayın evi kurup Türkçe kitap yayımlayan ilk kişidir. Kurmuş olduğu matbaada ömrü boyunca 17 kitap basmış ve aynı zamanda Yalova’da kâğıt fabrikası kurma girişimlerinde de bulunmuş, Lehistan’dan ustalar getirtmiştir.
 1. Genç Türkiye Nuri Demirağ Milli ve Yerli Ödülü
Nuri Demirağ; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerindendir. Türkiye'nin 10 bin km’lik demiryolu ağının 1250 km'lik bölümünün inşasını gerçekleştirmiş ve Nuri Demirağ’a bu nedenle kendisine Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Demirağ” soyadı verilmiştir. Nuri Demirağ, Türkiye'de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıdı üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması, Keban'a büyük bir baraj yapılması düşüncelerini ilk kez gündeme getiren kişidir.  
 1. Genç Türkiye Biruni Bilim İnsanıÖdülü
Biruni; gökbilim, matematik, doğa bilimleri, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınmakta olup, yaşadığı yüzyılın en büyük matematikçisi olarak farklı alanlarda yaklaşık 180 adet eser ortaya koymuştur. astronom, tarihçi, botanikçi, eczacılık uzmanı jeolog, şair, mütefekkir, matematikçi, coğrafyacı sıfatlarının tamamına layık görülen Biruni için UNESCO tarafından çıkarılan derginin özel bir sayısı hazırlanmıştır.  
 1. Genç Türkiye Mevlâna Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık ProjesiÖdülü
Mevlâna Celaleddin-I Rumi; yalnızca doğup öldüğü topraklardaki saygın insanlar tarafından değil, tüm dünya tarafından ender rastlanan dâhilerden biri olarak görülmektedir. Tüm dünyada aşkın, sabrın ve hoşgörünün sembolü haline gelen, İslam ve tasavvuf şairi ve filozof olan Mevlâna’nın 800. doğum yılı olan 2007 yılı UNESCO tarafından “Dünya Mevlânâ Yılı” ilan edilmiştir.
 1. Genç Türkiye İbn-i Haldun Gençlik Politikalarına Katkı Projesi Ödülü
İbn-i Haldun; çeşitli yazarlar tarafından siyasal bilimlerin ve sosyolojinin kurucusu olarak gösterilmektedir. İbn-i Haldun’dan önceki tüm tarihçiler olayları tek tek ele alıp, hikâye gibi anlatıp, bir senteze gidemezlerken, Haldun tek tek fenomenlerden yola çıkarak ünlü tarih tezini öne sürmüş, böylelikle de sosyoloji adını verdiğimiz bilim dalı kendisiyle başlamıştır.  
 1. Genç Türkiye Yusuf Has Hacib Edebiyat Ödülü
Yusuf Has Hacib; 11. yüzyılın başlarında Karahanlı Devleti zamanında yaşamıştır. Türk dili ve edebiyatı için temel bir eser olan, 6645 beyitlik Kutadgu Bilig kitabının yazarıdır. Eser, Allah'a hamd, Peygamber'e ve Dört Halifeye teşekkürle başlar. Kutadgu Bilig, yalnız bir ahlâk kitabı olarak değil, bir siyasetname, ansiklopedik nitelik taşıyan geniş kapsamlı bir düşünsel yapıt olarak da karşımıza çıkmaktadır.  
 1. Genç Türkiye Cahide SonkuKadın Oyuncu Ödülü
Cahide Sonku; Türk sinemasının ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın yıldızıdır. Muhsin Ertuğrul'un keşfiyle Darülbedayi'de (Şehir Tiyatroları) “Yedi Köyün Zeynebi” ile oyunculuğa başlamıştır. 1933 yılında Muhsin Ertuğrul'un rejisörlüğünü yaptığı “Söz Bir Allah Bir” adlı filmle sinemaya geçer. 1935'te çekilen ve Türk sinema tarihine "ilk köy filmi" olarak geçen “Bataklı Damın Kızı Aysel” filmi, Cahide Sonku'ya, Türk sinemasının ilk yıldız oyuncusu unvanını getirmiştir.  
 1. Genç Türkiye Kartal Tibet Erkek OyuncuÖdülü
Kartal Tibet; 1960’ların Karaoğlan’ı, 1970’lerin Tarkan’ı, genç-yaşlı demeden sayısız insanı ekran başına getirebilen saygıdeğer bir sanatçıdır. Tibet’in oyunculuk kariyeri 10 yıl kadar sürdükten sonra ilk kez 1977’de Tosun Paşa filmiyle yönetmenliğe adım atmış, çoğunluğunda Kemal Sunal’ın rol aldığı 56 adet film yönetmiş ve TV döneminin de başlamasıyla tüm Türkiye’nin çok sevdiği Süper Baba, Bizim Aile gibi dizilerin de 200’den fazla bölümünü çekmiştir.  
 1. Genç Türkiye Muhsin Ertuğrul Tiyatro OyunuÖdülü
Muhsin Ertuğrul; tiyatro eğitimi için 1911’de gittiği Paris’te birçok gözlem yaptıktan sonra İstanbul’a döndüğünde yönetmen ve oyuncu olarak birçok eser ortaya koydu. Türkiye’de modern anlamda tiyatronun kurucusu sayılan Ertuğrul, 1922-1939 yılları arasında sinema filmi yapan tek kişi olma unvanına sahiptir. 1934 yılında Venedik Film Festivali’nde onur madalyasına layık görülmüştür. 1979 yılında Ege Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiştir.  
 1. Genç Türkiye Cemal Reşit Rey Müzisyen Ödülü
Cemal Reşit Rey; müzik yeteneğinin henüz 6 yaşındayken fark edilmesi ve sonrasında aldığı eğitimlerle, bugünün en saygıdeğer bestecilerinden biri olarak bilinmektedir. Batılı yöntemlerin kullanıldığı çok sesli Türk Sanat Müziği’nin yaratılmasına büyük katkıları olan Cemal Reşit Rey; Onuncu Yıl Marşı’nın da bestecisidir. 1982 yılında Devlet Sanatçısı ünvanına layık görülen Rey, aynı zamanda İstanbul Filarmoni Derneği’nin kurucu başkanıdır.  
 1. Genç Türkiye Fatih Pasiner Sosyal Medya FenomeniÖdülü
Fatih Pasiner; 1952 yılında Türkiye’nin ilk televizyon yayınını yapan İTÜ TV’de; ilk kez “sayın izleyenler” hitabında bulunan, Türkiye’nin ilk spiker ve televizyon sunucusu olarak tarihe geçmiştir. İTÜ Radyosu’nda spiker ve programcı olan Fatih Pasiner aynı zamanda İTÜ’nün orkestrasını çalıştırmıştır.

Genç Türkiye Ödülleri 2018 Galeri

Genç Türkiye bir Infair markasıdır.

© 2019 - Genç Türkiye

Designed by inlab